Nowa cerkiew w Augustowie - na wiosnę wznowienie prac

  • Foto: o. Marek Kozłowski

    Foto: o. Marek Kozłowski

Wraz z nadejściem wiosny ruszą dalsze prace przy budowie cerkwi w Augustowie, równie wyczekiwane co pierwsze przebiśniegi po tegorocznych obfitych opadach białego puchu. Plany na ten rok zakładają pokrycie dachu blachą, otynkowanie elewacji oraz montaż okien i drzwi. Założenia - choć ambitne, są niezbędne dla zabezpieczenia wykonanej już konstrukcji dachu oraz wszystkich ścian. Pozwolą też kontynuować prace we wnętrzu świątyni, już bez względu na panującą aurę pogodową. Parafianie i proboszcz wierzą też, iż są jak najbardziej realne, w czym pomóc może każdy z nas.
 
Dach, podobnie jak fundament, jest jednym z najbardziej widocznych etapów każdej budowy. Symbolicznie zamyka i wieńczy pewną część prac. Jest też etapem, który nadaje ostateczny zewnętrzny kształt cerkwi. Wszyscy radujemy się z faktu, iż już niebawem na własne oczy będziemy mogli podziwiać nowy Dom Boży - w pełnej okazałości. Jak wszyscy wiemy proces budowy jest bardzo kosztowny, a niewielka augustowska wspólnota nie jest w stanie samodzielnie go udźwignąć. Decyzją Soboru Biskupów z marca 2020 r., na luty tego roku wyznaczona jest ogólnometropolitalna kolekta na budowę cerkwi w Augustowie. O wsparcie tego wielkiego dzieła prosimy także i my. Z góry dziękujemy za każdą przekazaną złotówkę na budowę nowej cerkwi. Parafianie zapewniają o swojej wdzięczności, zaś o. Marek o nieustającej modlitwie za wszystkich ofiarodawców.
 
Warto przypomnieć, iż w 2019 r., budowie augustowskiej cerkwi poświęcona była akacja "Wspólne dzieło". Na załączonych poniżej fotografiach można zobaczyć, iż owo dzieło istotnie jest wspólne, a dzięki niemu modlitwa zmienia się w rzeczywistość i marzenia o pięknym Domu Bożym nabierają realnych kształtów. Krok po kroku powstały fundamenty, ściany, zarysy kopuł a całość wieńczy już dostojny krzyż. Wspólne dzieło nie musi być instytucjonalną akcją, może być codziennym dziełem każdego z osobna. Jak z wielu małych cegiełek powstaje mocna ściana, tak z niewielkich ofiar wielu ludzi powstanie nasza nowa cerkiew. 
Postępy prac można śledzić na stronie internetowej parafii
 
Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego
Rynek Zygmunta Augusta 4, 16-300 Augustów
Bank Spółdzielczy w Sokółce
32 8093 0000 0030 4498 2000 0010
 
Adam Matyszczyk
Script logo