Aktualności

 • Zaproszenie na gowienija młodzieży

  23.02.2018 r.

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, serdecznie zapraszają młodzież z Dekanatu Sokólskiego na wielkopostne gowienija. Spotkanie odbędzie się w piątek (9 marca) o godz. 9.00, w kryńskiej cerkwi. Będzie to okazja do modlitwy, duchowego wyciszenia oraz poprzez spowiedź i Eucharystię - godnego przygotowania się do święta Zmartwychwstania Pańskiego. Po Boskiej Liturgii serdecznie zapraszamy do parafialnej świetlicy na wspólną agapę oraz wykład o. Marka Ławreszuka - kierownika katedry Teologii Prawosławnej UwB.

 • Kalendarium Wielkiego Postu

  19.02.2018 r.

  "Panie i Władco żywota mojego! Ducha nieróbstwa, przygnębienia, żądzy władzy i czczej mowy nie daj mi! Lecz Ducha cnotliwości, pokory, cierpliwość i miłości daruj mi, słudze Twojemu! Tak, Panie Królu, daruj mi widzieć moje przewinienia i nie osądzać brata mojego, jako błogosławiony jesteś na wieki wieków! Amiń" - wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka.

  Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu - 40-dniowego okresu o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina. Przez mękę i Zmartwychwstanie Chrystusa otrzymaliśmy dar przyszłego zmartwychwstania i życia wiecznego. Jednak by ów cel osiągnąć, należy iść śladami Chrystusa i starać się żyć w czystości i świętości. Wielki Post sprzyja duchowemu odnowieniu, odsuwając kwestie doczesności na plan dalszy. Poprzez skruchę, pokorę, wzmożoną modlitwę i wstrzemięźliwość, człowiek zdolny jest poskromić żądze i zwalczyć grzech, a to z kolei pozwoli na pojednanie się z Bogiem czyli godne przygotowanie się do "Święta Świąt".

 • Apel o wsparcie dla małej Zosi

  07.02.2018 r.

  Apel o wsparcie dla małej Zosi - sokólskiej parafianki.
  "Drodzy Państwo, jak co roku kierujemy do Was serdeczne podziękowania zarówno za przekazanie 1% podatku, jak i za wszelkie darowizny oraz, co bardzo dla nas ważne - miłe słowo, wsparcie duchowe, modlitwę czy wszelkie cenne informacje, dzięki którym mogliśmy poszerzyć zakres terapii naszej córki. Zosia jest już pełną życia i radości dziewczynką, której stan zdrowia zupełnie nie przypomina tego sprzed roku. Zosia każdego dnia ciężko pracuje na swoje zdrowie".

 • Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  07.02.2018 r.

  Dziś Cerkiew czci pamięć Św. Grzegorza Teologa, abp Konstantynopola, niebiańskiego patrona abp bielskiego Grzegorza - opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP.
  Zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl pragnie złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę zdrowiem, chroni i umacnia w szlachetnej, arcypasterskiej służbie Cerkwi, na mnohaja leta.

 • Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej 2018

  07.02.2018 r.

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma zaszczyt zaprosić wszystkie młode prawosławne osoby do wzięcia udziału w ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, który odbędzie się w Warszawie 15 lutego 2018 r., w dzień święta Spotkania Pańskiego. 
  ​Obchody rozpoczną się Boska Liturgią o godzinie 9.00, w Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny.

  W dalszej części prezentujemy program obchodów i szczegółowe informacje.

 • Bal, który łączy ludzi otwartych serc

  05.02.2018 r.

  W ubiegły piątek (2 lutego), w restauracji "Bona" w Kuźnicy, odbył się bal charytatywny na rzecz remontu cerkwi w Jacznie. To już druga odsłona tej imprezy, która łączy ludzi otwartych serc. A wszystko to w duchu chrześcijańskiej jedności osadzonej w pięknych krajobrazach Sokólszczyzny.

 • Wspaniała zabawa na balu karnawałowym

  05.02.2018 r.

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron dekanatu sokólskiego spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W kawiarni "Lira" w Sokółce odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie to, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio "Arlekin" z Białegostoku. Gry i zabawy pochłonęły nie tylko dzieci, ochoczo włączli się doń także rodzice i opiekunowie. Pyszny poczęstunek pozwolił zaś na szybką regenerację sił wszystkich uczestników imprezy.  

 • Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  01.02.2018 r.

  W trosce o nas, nasza Matka Cerkiew pomaga nam przygotować się do Wielkiego Postu - tego bardzo ważnego momentu w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywanego Wiosną Duchową.

 • Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie na styku kultur

  28.01.2018 r.

  W niedzielne popołudnie, już przed 16.00, widownia sokólskiego kina wypełniona była do ostatniego miejsca, a i dostawionych krzesełek było bez liku. Cała ta widownia przybyła tu na doroczny koncert kolęd i pastorałek, dobrze znanych zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. O tym, iż przedsięwzięcie to cieszy się dużym zainteresowaniem może świadczyć fakt, iż wejściówki rozeszły się chwilę po tym, jak się pojawiły. Owo zainteresowanie nie jest przypadkowe. Składa się na nie wspomnienie rokrocznej braterskiej atmosfery panującej wśrod widzów, oraz wyśmienity poziom artystyczny wykonawców. Nie inaczej było i tym razem.  

 • Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  27.01.2018 r.

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na bal karnawałowy. Tym razem spotykamy się w niedzielę 4 lutego o godz. 15.00, w kawiarni "Lira" przu ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce. Gwarantujemy animację zabaw dla dzieci, niezapomniane wrażenia i rodzinną atmosferę. Dla najmłodszych zapewniamy też poczęstunek oraz drobne niespodzianki.

 • Imieniny metropolity Sawy

  26.01.2018 r.

  25 stycznia Cerkiew czciła pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji dnia imienin, zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  22.01.2018 r.

  Już w najbliższą niedzielę - 28 stycznia od godz. 16.00, będzie można uczestniczyć w kolejnej już edycji koncertu "Kolędy i Pastorałki. Na styku kultur." Przedsięwzięcie organizowane przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz po raz pierwszy Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  18.01.2018 r.

  Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej. 
  W dalszej cześci przedstawiamy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz krótką fotorelację z Wielkiego Oświęcenia Wody w sokólskiej cerkwi.

 • Uroczysta Małanka na Sokólszczyźnie

  14.01.2018 r.

  13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. W zdecydowanej większości spotykają się na nich wyznawcy prawosławia, by wspólnie przywitać Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych, ze wszystkich stron dekanatu. 

 • Zaproszenie na drugi bal charytatywny, na rzecz remontu cerkwi w Jacznie

  14.01.2018 r.

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na drugi już bal charytatywny, na rzecz remontu miejscowej cerkwi. Bal odbędzie się 2 lutego 2018 r., w restauracji "Bona" przy ul. Sokólskiej 34 w Kuźnicy - początek o godz. 19.00.
  Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu,  aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

 • List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP

  06.01.2018 r.

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich miłujących Boga Prawosławnych Chrześcijan. Chrystus się rodzi!
  Dzisiaj weselą się aniołowie na niebie i radują się ludzie na ziemi, całe stworzenie pełne jest wesela i radości z powodu narodzenia się w Betlejem Zbawiciela Pana. Wszelki zachwyt idolami zakończył się i króluje odtąd na wieki Chrystus. (stichera na litji, ton 2)

 • Apel o wsparcie dla małego Aleksandra

  03.01.2018 r.

  Apel o wsparcie dla małego Aleksandra - parafianina z Siderki.

  Aleksander urodził się z 1 pkt Apgar, w zamartwicy. Niedotlenienie uszkodziło rejony mózgu w płacie czołowym lewym i skroniowym lewym. W następstwie tych uszkodzeń dochodzi do "spięcia" w mózgu, które powoduje padaczkę - zespół West'a. Obecnie udało się ograniczyć steryd, który opanował ataki. Pozwala to na ruszenie do przodu z rozwojem psychoruchowym chłopca. Potrzebna jest intensywna rehabilitacja aby Olek mógł dogonić rówieśników, a przynajmniej aby mógł samodzielnie funkcjonować. Pomimo 11 miesięcy chłopiec jeszcze nie siedzi i ma trudność w utrzymaniu główki.

  - Kochani! Prosimy Was o pomoc w rehabilitacji Olka. Każdy grosz się liczy i będzie cegiełką w budowaniu zdrowia naszego Syna. Dziękujemy za otwarte i gorące serca - mówi Ela - mama dzielnego Aleksandra.

 • Świąteczne nabożeństwa w dekanacie sokólskim

  01.01.2018 r.

  Już niebawem Święto Narodzenia Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. W te ostatnie dni postu postarajmy się poczynić ostatnie przygotowania na przyjęcie Nowonarodzonego. W ferworze porządków i zakupów znajdźmy chwilę na skupienie i modlitwę. Przed nami czas radości, odpoczynku, spotkań z rodziną, niepowtarzalnej atmosfery kolędowania oraz obfitości podarków. Nie wolno nam jednak zapomnieć o istocie tego święta, o Bogu, modlitwie i naszych świątyniach, gdyż przede wszystkim tam, jako prawosławni chrześcijanie, powinniśmy się radować z narodzenia Syna Bożego i wychwalać Jego Imię.
  W dalszej cześci przedstawiamy tegoroczny harmonogram świątecznych nabożeństw w dekanacie sokólskim: 

 • Życzenia noworoczne

  01.01.2018 r.

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Archiwum wydarzeń 2017 roku

 • Archiwum wydarzeń 2016 roku

 • Archiwum wydarzeń 2015 roku

 • Archiwum wydarzeń 2014 roku

 • Archiwum wydarzeń 2013 roku

Script logo